Kombide Tasarruf Nasıl Yapılır

Soğuklar bastırmaya, faturalar gelmeye başladıkça akıllarda iki önemli soru beliriyor. Kombi tasarrufu nasıl yapılır? Kombi tasarruf yöntemleri nelerdir? Doğalgaz kullanımında tasarruf yapmak, faturayı azaltan yöntemlerden biri ve oldukça etkili ancak bu konuda çok yanlış bilgilendirmeler yapılıyor ve tasarruf sağlamak isterken daha fazla doğalgaz faturasına maruz kalabiliyoruz. Dilerseniz madde madde kombi tasarrufu nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını arayalım.

Kombi Tasarruf Yöntemleri

1- Doğru Kombiyi Seçmek

Yeni teknolojiler çıktıkça, eski teknolojilerin dejavantajlarını daha da net görebiliyoruz. Tasarruf etmeye yönelik teknolojileri içinde barındıran yeni kombi modelleri, eski kombi modellerine oranla çok daha fazla tasarruf sağlıyor. Sadece kullanışlı olması değil, tasarruf anlamında da tüketicilerin yanında olan yeni model kombi modellerini tercih etmek can yakmayan doğalgaz faturaları için oldukça önemli…

2- Kombiyi Sürekli Belli Seviyede Açık Tutmak

Kısa süreli evde olmadığımız zamanlar boyunca kombiyi kapatmak birçok insana mantıklı gelse de aslında daha fazla enerji harcanmasına neden oluyor. Örneğin, işe giderken kombiyi kapatmak eve dönüldüğünde ise kombiyi açmak bir tasarruf öğesi değil, tam tersine doğalgaz faturasını artıran bir sistem. Kısa süreli olarak kombiyi kapattığınızda evin soğumasına ve yeniden açtığınızda evinizin ısınması için kombinin daha fazla enerji harcayarak ısı vermesine neden oluyorsunuz.

3- Kombi Bakımını Yaptırmak

Ülkemizde genellikle kombi bozulmadan kombi bakım servisini çağırmıyoruz ancak bunun bize daha ağır faturalar ödettiğini fark edemiyoruz. Kombi bakımı senede bir kere mutlaka yaptırılmalıdır ve kombinin sağlıklı çalıştığından emin olunmalıdır. Kombi bakımı yapılmayan bir kombi olabilecek herhangi bir arıza nedeniyle çok daha fazla enerji harcamak zorunda kalabilir.

4- Bina İzolasyonu ve Isı Kaybının Önlenmesi

Kombi tasarrufunda ısı kaybının yaşanmaması önemlidir. Pencerelerden gelen soğuk hava ve bina izolasyonunun olmaması ısı kaybına neden olur. Isı kaybını önlemeye çalışan kombi sonuç olarak daha fazla enerji üretmek zorunda kalır. Bu gibi durumlarda en iyisi ısı kaybının yaşandığı alanı deyimi yerindeyse tamir ettirmektir.

5- Petek Bakımı ve Doğru Kullanımı

Eğer peteklerin olması gerektiği gibi ısıyı ortama dağıtamıyorsa bu kombinizin daha fazla enerji sarf etmesine yol açar. Bu nedenle kombi bakımınızı yaptırdığınız gibi petek bakımını da düzenli aralıklarla yaptırmalısınız. Aynı şekilde petek kullanımı da ısı yayılımını etkiler. Isının çıkacağı bölgeler petek üzerinde kapatılmamalıdır. Örneğin çoğu insan çamaşırlarını petek üzerine asar. Ancak bu hem petekler için zararlıdır hem de ısının ev içinde yayılmasını önler.

 

Kaynak: https://www.eca.com.tr/kombi-tasarrufu-nasil-yapilir